Tayyare Kupası

• 30 Mayıs 2014 • Dönem, Eski, Kulüp, Kupa, Matbuat, MecmuaYorumlar (0)594

Memleket havacılığı cumhuriyetin erken devirlerinde (harbe girme korkusu da bunu fazlaca tetikliyordu) çok büyük önem taşıyordu. En hızlı yardım da malumunuz o zaman da futboldan geliyordu.

Henüz emekleme aşamasındaki Türkiye Tayyareciliği için tertip edilen turnuvalardan İstanbul’da olanı Zafer bayramı’na tesadüf eden 30 Ağustos 1935 Cuma günü başladı.

Fenerbahçe’nin Türkiye Futbol Birinciliği müsabakaları sebebiyle iştirak edemediği bu turnuvaya İstanbul’un kalburüstü kulüpleri katıldı. Turnuvanın sonunda Beşiktaş ve Güneş yarı finale kaldı. Galatasaray ise (fikstür mucibince) İstanbulspor’u eleyip doğrudan finale yükseldi.

Ancak müsabaka trafiğinin çok fazla olması ve idarecilerimizin idaresizliği yüzünden (biz maalesef organizasyon yapmayı peki iyi beceremiyoruz) Beşiktaş – Güneş yarı final ve sonraki final maçı bir türlü oynanamadı.

Nihayet neredeyse 2,5 sene sonra 1938’in Ocak ayında Beşiktaş önce Güneş’i on beş gün sonra da Galatasaray’ı mağlup ederek bu muazzam kupayı kazandı.

Beşiktaş.jpg

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>