Şükrü’nün Eli

• 24 Mart 2014 • Dönem, Eski, Futbolcu, Futbolist, Kulüp, KupaYorumlar (0)579

Hâkiki İdmancı Ruhu Taşıyan Beşiktaşlı Şükrü Bey

14 Mart 1930 tarihinde Beşiktaş ile Vefa arasında oynanan ve 3-3 berabere biten İstanbul Şildi nısıf final müsabakasında futbol sahalarımızda hiç görülmemiş bir hadise olmuştu. Maç 1-1 berabere devam ederken Beşiktaş Şükrü vasıtası ile bir sayı kazandı. Hakem İstanbulspor Müessisi Kemâl Halim Bey golü verdi. Ancak Vefalılar itiraz etti:

– Kemâl Bey; Şükrü golü el ile attı. dediler.

Bunun üzerine Kemâl Halim Bey yan hakemlerine sordu. Mamafih, yan hakemler golün el ile atıldığını görmemişlerdi.

– Goldür. dediler.

Bunun üzerine Hakem Kemâl Bey tekrâren;

– Bu goldür, topu ortaya getiriniz! dedi.

Vefalıla meyus (umutsuz) ve münkesir (kırılmış) topu ortaya getiriyorlardı. Bu sırada Şükrü’nün hakeme doğru gittiği görüldü. Yarı mahcub bir sesle;

– Kemâl Bey; top kaleye girerken filhakika elime dokunmuştu. Bu gol değildir. dedi. Beşiktaşlı Şükrü elle attığı golü hakem Kemâl Halim Bey’e iptal ettirdi.

Ve Vefa golden kurtuldu, hatta mağlubiyetten. Bu gol olsaydı Beşiktaş şimdi Fenerbahçe’ye İstanbul Şildi için rakip olacaktı.

“Şükrü’nün dürüstlüğü, centilmenliği belki Beşiktaş’a bir şild kaybettirecek. Fakat Şükrü’nün yaptığı bu temiz hareket hep hatırlanacak.”

Memleket Futbolunun Notu:

Şükrü’nün bu güzel hareketi seksen dört sene sonra hatırlandı. 1929 – 30 İstanbul Şildi’nin yarı finalinde, bu berabere biten maçın tekrarında, Şükrü’nün de attığı golle Beşiktaş Vefa’yı 2-0 yendi ve finale kaldı. Finali Beşiktaş’ı 2-1 mağlup eden Fenerbahçe kazandı. Beşiktaş’ın golünü Şükrü attı… Nur içinde yat hakiki idmancı, efendi isporcu Şükrü Bey…

Notlar:

1.İstanbul şildi: 1929 – 30 sezonu başlayarak, on sene müddetle Cumhuriyet Halk Fırkası tarafından düzenlenen ve bütün kümelerdeki takımlara açık, elemeli surette oynayan büyük turnuva. İstanbul, Ankara ve İzmir’de tertip edilenler biliniyor.

2.Beşiktaşlı Şükrü, 1934 soyadı kanununda Erkuş soyadını aldı.

Türkspor'un haberi

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>