Siyah Müselles سیاه مثلث

• 25 Nisan 2014 • Arşiv, Dönem, Eski, Genel, Kulüp, Matbuat, Mecmua, Seçilenler, Spor ÂlemiYorumlar (0)761

Bu da nereden çıktı diyeceksiniz?

İnanın ben de tam ne manaya geliyor bilmiyorum. Yani müselles üçgen demek ama, “Siyah Üçgen” ne demek bilmiyorum.

Siyah bir müselles

Siyah bir müselles

Bilmediğim şeyi de araştırmayı seviyorum. Ecnebi bir muhitte gözleri bağlı yürümek gibi. Bazen önünüze bir uçurum bile gelebilir. Dedim ya merak ediyorum ne manaya geliyor bu “Siyah Müselles”

Peki diyeceksiniz ki; peki nereden çıktı bu Siyah Müselles. Bakın bunun cevabını biliyorum. 1925 sene Teşrin-i evvel ve Kanun-i evvel de iki defa olmak üzere karşıma çıktı Siyah Müselles.

İzmirli İtalyanların futbol kulübü. İlk haber şöyle;

Altın Ordu – Siyah Müselles Müsabakası

İzmir, 9 Teşrinevvel 341

“Ardı arası kesilmeyen futbol müsabakaları bu hafta da Altın Ordu ile İtalyan Siyah Müselles takımları arasında cereyan etti.

Al Sancak Spor Meydanı daha erkenden spor heveskârlarıyla dolmuş, icrası mukarrer müsabakalara muntazır idiler. (önceden planlanmış maçları bekliyorlardı)

… Dört beş ay mukaddem Altay ikinci takımına mağlup olan Siyah Müselles Birinci Takımı kahir bir farkla mağlup edileceği zan ediliyor idi.

Altay’dan Burhan Bey’in idaresinde başlayan oyun daha bidâyetten (başlangıçtan) Altın Ordu’nun hâkimiyetine geçti.

Altın Orduluların gayr-i muntazam oyunlarıyla Siyah Müselles birinci devreyi iki sayı ile geçiştirdi.

… Nihayetine kadar Altın Ordu faikıyetinde devam eden oyunda her iki taraf diğer bir sayı yapamadan sıfıra karşı iki sayı gibi ehemmiyetsiz bir farkla Altın Ordu galibiyeti temin edebildi…”

 

Altın Ordu - Siyah Müselles Müsabakası haberi, Spor Âlemi, 22 Teşrin-i Evvel 341

Altın Ordu – Siyah Müselles Müsabakası haberi, Spor Âlemi, 22 Teşrin-i Evvel 341

İkinci haber de yine aynı mecmuadan:

“… Pazar günü de Al Sancak Stadyumu’nda Altın Ordu ile İtalyan Siyah Müselles takımları arasında yapılan müsabakada, noksan takımla çıkan Altın Ordulular sıfıra karşı dört sayı ile galip geldiler. (Maçın tarihi: 27 Kanun-i Evvel 1341)

Siyah Müselles (Kara Üçgen); günümüzde gay ve lezbiyenler tarafından kullanılan bir “gurur” ve “dayanışma” sembolü… Nazi Almanya’sında ise cinsel tercihleri sebebiyle mahkûm edilen ve aşağılanan esirlerin hangi kategoriye girdiğini gösteren bir şekil, bir arma… Bu kategoriler; evsizler, alkolikler, zeka geriliği olanlar, gay ve lezbiyenler, fahişeler, çingeneler, siyahlar olarak sayılabilir, genişletilebilir de…

Lâkin 1925 İzmir’inde “Siyah Müselles” ne manaya geliyordu. bunu bilemiyoruz. Belki bu yazıyı okuyanlar içinde manasını bilen vardır. Kim bilir?

Nazi Almanyası tarafından mahkûmların kriterini gösterir semboller (türlü renklerde müsellesler)

Nazi Almanyası tarafından mahkûmların kriterini gösterir semboller (türlü renklerde müsellesler)

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>