Siyah Çoraplılar’ın İddia Edilen “Fotoğrafı” Üzerine

• 29 Ekim 2014 • Arşiv, Dönem, Genel, Kadim, Kulüp, SeçilenlerYorumlar (0)650

Bir Fotoğrafın Düşündürdükleri

Geçenlerde bir fotoğraf gördüm. Bir okurum yolladı. Black Stocking (Siyah Çoraplılar)’in fotoğrafı imiş…

Yani kısaca; 1901’de tesis edilip, birkaç  ay içinde “toplanmayı, toplanıp nümayiş yapmayı, dolayısıyla futbolu yasak etmiş Abdülhamid-i Sâni’nin hafiyeleri tarafından” kapatılan ve kurucusu olan Reşad Danyal Bey’in Tahran’a sürüldüğü “Black Stocking’e ait olduğu ileri sürülen bir fotoğraf ile karşılaştım.

Önce şunu belirteyim ki; bu fotoğraf ile ilk karşılaşmam bu vesile ile değil… Bu fotoğrafın kaynağı Galatasaray müessisi Ali Sami Bey’dir. Hatta öyle ki; yine Galatasaray Müzesi’ndeki araştırmalarım sırasında okuduğum hatıratında, bu fotoğrafın Reşad Danyal Bey tarafından kendisine bizzat verildiğini dahi yazar. Bu fotoğraf Ali Sami Bey’in hususi albümleri arasındadır ve bendenizde iki seneden fazla süredir mevcuttur. Altında da yine yanılmıyorsam daktilo ve latin harfleri ile “İlk Futbol Grubu” yazar…

Bu fotoğrafı ilk gördüğümde (iki sene önce) doğrusu benim de aklıma Siyah Çoraplılar geldi. Ama sonra hemen bir şüphe oluştu. Zira fotoğrafta Fuad Hüsnü Bey yoktu. Danyal Reşad Bey’e benzeyen bir zat ve yine Siyah Çoraplılar’da oynamış olan Galatasaray’ın ilk fotoğrafında da olan Sinekemani Nuri Bey “tam da otuzlu senelerde (galiba Akşam’da 932’de) tarif ettiği gibi bir forma ile “ bile beni bu fotoğrafın mezkûr kulübe ait olduğu konusunda ikna edemedi. (O forma son derece sıradan gözüküyor ve kırmızı gömleği, beyaz yakalığı ile birlikte bütün kulüpler tarafından kullanılabilir. Galatasaray bile ilk müsabakalarında kullanmış olabilir kim bilir)

Fotoğrafın arka tarafında görülen beyaza boyalı ve sahayı çevreleyen çit 1908’de tesis edilmiş Union Club ile beraber yapılan çit idi. Aynı motif kulübün merdivenlerinde de görülebilir. Yani fotoğrafın tarihi 1908 sonrası gibi duruyor. O yüzden de oturan futbolcuların formaları Sinekemani Nuri Bey’in anlattığı formalar da olsa, resimde Danyal Reşad’a çok benzeyen bir zat-ı muhterem de olsa fotoğrafın Black Stocking’e ait olması hususu doğrusu benim içime sinmedi. Zira fotoğrafın tarihi de hikayesi de belli değil. Merhum Ali Sami Bey sadece verildiğini yazmış.. Ne zaman çekilmiş olduğunu bilmiyor (en azından yazmamış).

Diyeceksiniz ki; bu kadar malumattan bu fotoğrafın Siyah Çoraplılar olması yine de muhtemel değil mi? Cevabım size şu olur. Tespitlerle tarih yapılmaz. Daha önce ilk Galatasaray – Fenerbahçe maçı olarak lanse edilen ve Ali Sami Bey’in 1909 notu düştüğü söylenen bir fotoğrafa heyecanlanıp yorum yapmıştım. Ama sonradan bu fotoğrafın 1923 senesinde oynanan bir Galatasaray – Fenerbahçe tekaüd maçı olduğunu bulmuştum. O yüzden artık kesin olduğuna emin olmadığım bir konu üzerinde tespit yapmıyorum.

Benim düşüncem bu tür “kesin olarak bilinemeyen” belki de sonradan çekilmiş ve Siyah Çoraplıların dahi olup olmadığı belli olmayan hatta bu kulüp ile hiç alakası olmayan bir fotoğraf için “Bu fotoğraftaki takım Siyah Çoraplılar’dır nokta” denmesi, yazılması hiç akılcı değil…

Netice olarak tarihe not düşeyim: Bu fotoğraf  için “kesin olarak “Black Stocking (Siyah Çoraplılar)’in fotoğrafıdır denilemez. Mümkündür, ancak mümkün olması doğru olması demek değildir. İspatı lazımdır. İspatı gazetelerdeki hatıralarda anlatılan forma tarifleri, tanıdık bir iki futbolcu ile veya fotoğraf altı notları ile olmaz. Süreli yayın veya fotoğrafı çekenin katî belgesi ile olur.

Siyah Çoraplılar olduğu iddia edilen kulübün fotoğrafı.

Siyah Çoraplılar olduğu iddia edilen kulübün fotoğrafı.

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>