Müzedeki Hayalet

• 30 Ekim 2014 • Arşiv, Dönem, Eski, Kulüp, SeçilenlerYorumlar (0)544

Gazi’nin “Futa”sının İzinde…

Benim ömrüm kaybolan eşyaları aramakla geçecek anlaşılan…

Futbol tarihine ilk merak sardığım senelerde Galatasaray’dan ayrılan Güneş Kulübü’nün “Milli Küme Şampiyonluk Kupası” nı arar sorardım. Acaba sonradan Güneş’e geçen Galatasaraylı Meşhur Kemâl Rıfat Bey’de mi dururdu, Cânım Yusuf Ziya’da mı, yoksa Sevgili Cem Pekin Ağabeyin tahminleri doğrultusunda Sıraselviler’deki kulüp binasına sonradan sahip çıkmış Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nde mi?

Sonra malum şu en nazik tabiri ile “el konulmuş” İstanbul Futbol Birliği Şampiyonluk Şildi’nin akıbetini merak ettim durdum. 1932’de Fenerbahçe Kuşdili kulüp binası yangınına kadar izini takip ettim. Yangında kaybolan ve yerine yaptırılan replikasını Fenerbahçe Stadyumu’nda buldum. Anlayacağınız replikası bile rehindi bir garib şildin…

Böyle başka kupalar da var bulamadığım, kayıp… Örneğin bir Ankara Şildi var ki, şairin dediği gibi “onu da sonra anlatırım.”

Şimdilerde de bir süredir yeni yerine taşındığından beri Galatasaray Müzesi’nde artık göremediğim meşhur futayı arıyorum. Gazi Hazretleri’nin kürek çektiği futayı. Galatasaraylılar pek övünürler bu futa ile haklı olarak. Ama nerede? Ara tara bulamadım. Eski müzeci amcalarıma dahi sordum, ama nafile yok, bulamadım.

Gazi Hazretleri Galatasaray Futası "Necati" de kürek çekiyor...

Gazi Hazretleri Galatasaray Futası “Necati” de kürek çekiyor…

Acaba Galatasaray’ın denizcilik şubesine mi götürüldü? Kim bilir? Yoksa hiç söylemeye dilim varmıyor ama yoksa kayıp mı oldu?

Bir hayaleti hatırlar gibi gözümün önünden gitmeyen futanın fotoğrafını gördüm bugün… Uzun zamandır kaybolan eski bir dosta kavuşmanın heyecanı ve bir mide kelebeklenmesi yaşadım.

Nihayetinde aradım, taradım, sordum, soruşturdum… Eh kürekleri yeni müzede lâkin, Gazi’nin kürek çektiği futası hala kayıp, bulamadım….

Benim ömrüm anlaşılan, başarısız bir kayıp eşya bürosu memuru olarak geçecek, hiçbir eşyayı bulamayan…

Bir kayıp futayı arar dururum,

kendi gitmiş ama,

kürekleri yadigâr…

Galatasaray Müzesinde Gazi'nin Kürek Çektiği Futa (Bir zamanlar lisenin içindeki müze)

Galatasaray Müzesinde Gazi’nin Kürek Çektiği Futa (Bir zamanlar lisenin içindeki müze)

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>