Mecidiyeköy Stadı

• 11 Mayıs 2014 • Arşiv, Dönem, Eski, İdareci, Kulüp, Kupa, Matbuat, Mecmua, SeçilenlerYorumlar (0)707

Mecidiyeköy’deki sahanın Ali Sami Yen Stadyumu’nun ismini alması kulübün müessisi Ali Sami Beyefendi’nin vefatından sonra Galatasaray idare heyetinin aldığı bir kararla oldu. Bu vakte kadar stadın ismi Galatasaray Mecidiyeköy Stadyumu idi.

Bu stadyumun açılışı ‘her ne kadar Galatasaray burada antrenman müsabakaları yapmış olsa da ‘ başlama vuruşunu İstanbul Mıntıkası Reisi Nuri Bosut Bey‘in yaptığı 3 Eylül 1944’de Elektrik – Emniyet kulüpleri arasında yapılan İstanbul kupası maçıdır. Galatasaray henüz inşaat halinde iken burada 7 Eylül 1941 tarihinde Kurtuluş ile bir egzersiz müsabakası yaptı ve 4-1 kazandı.

3 Eylül 1944 Pazar Elektrik ve Emniyet kulüpleri arasında yapılan İstanbul kupası müsabakasından bir enstantane. 'Galatasaray Stadyumu'nda yapılan ilk resmi müsabaka)' (Kırmızı Beyaz Mecmuası, 4 Eylül 1944)

3 Eylül 1944 Pazar Elektrik ve Emniyet kulüpleri arasında yapılan İstanbul kupası müsabakasından bir enstantane. ‘Galatasaray Stadyumu’nda yapılan ilk resmi müsabaka)’ (Kırmızı Beyaz Mecmuası, 4 Eylül 1944)

Bu tarihlerden çok çok evvel burada bir stad yapılacağı 29 Nisan 1933 tarihinde Olimpiyat Mecmuası’na haber olmuştu:

Mecidiyeköy Stadyumu ile ilgili ilk haber (Olimpiyat 29 Nisan 1933)

Mecidiyeköy Stadyumu ile ilgili ilk haber (Olimpiyat 29 Nisan 1933)

Bu haberin verildiği nüshada Û.Y (Muhtemelen Ulvi Yenal) imzalı bir yazı çıktı. Stadyumun Mecidiyeköy’e yapılmak istenmesine şiddetle karşı çıkıyor :

Galatasaray Başkanlarından Ûlvi Yenal Bey'in stadyum hakkındaki yazısı (Olimpiyat Mecmuası, 29 Nisan 1933)

Galatasaray Başkanlarından Ûlvi Yenal Bey’in stadyum hakkındaki yazısı (Olimpiyat Mecmuası, 29 Nisan 1933)

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>