Kraliçe Kupası

• 11 Nisan 2014 • Arşiv, Dönem, Eski, Kulüp, Matbuat, Mecmua, SeçilenlerYorumlar (0)1222

‘Genç Cumhuriyetimiz’; –  öyle denirdi o dönemlerde – bir Cihan Güzeli çıkartmıştı bünyesinden. Bu belki de bizim haklı olarak pek övünç duyduğumuz Milli Mücadele sonrası ilk muvaffakiyetimizdi. Bir memleket kızı Kerman Hanım, Cumhuriyet Gazetesi tarafından tertip edilen yarışmayı kazanmış –  pek bir favori gösterilen Alman güzelini de birinci nedimesi yaparak – ve Cumhuriyet’in batı karşısında ezik duran başlarını bir nebze olsun dik hale getirebilmişti.

Keriman Halis Türkiye Güzeli olduğunda...

Keriman Halis Türkiye Güzeli olduğunda…

Memlekette öyle bir alaka uyandı ki; Kerman Hanım’ın onuruna toplantılar, ziyafetler bile düzenlendi. İzmir Mıntıkası, 18 Kasım 932’de işi bir Kraliçe Kupası tertip etmeye kadar götürdü. Bakın İzmirliler nasıl beklemiş kraliçeyi:

Belçika'da Dünya Güzeli seçilen güzelimiz Keriman Halis (Ece)'nin Cumhuriyet'teki baş sayfadan haberi

Belçika’da Dünya Güzeli seçilen güzelimiz Keriman Halis (Ece)’nin Cumhuriyet’teki baş sayfadan haberi

“… İşte dünya güzeli Keriman Hanım geldi. Fakat bütün çabalara rağmen içeriye girmek mümkün değildir… Artık halk sabırsızlanıyor, bağırıyor, çağırıyor. Kraliçeyi isteriz diyor. Bu vaziyet karşısında takımlar sahaya çıktı. Henüz alkış tufanı kesilmemişti ki; sahanın öbür tarafından Keriman Ece’nin geldiği görüldü…”

Keriman Hanım bir sporcuyu andıran seri adımlarla nihayet stada girdi. Alkış tufanı içinde halkı selamladı. Futbolcular ve halk da onu. Sonra endamıyla bir sahaya inişi var ki:

“… Keriman Hanım, çevik adımlarla topun başına geldi. Dünya güzelinin güzel ayağı bugünkü  maçın talihini tayin edecek olan topa dokundu ve İzmirspor sol içine güzel bir pas gitti. Oyun artık başlamıştı. Dünya güzelinin sahadan çıkışı yeniden çılgınca alkışlara yol açtı. Sekiz on bin kişilik bu candan tezahüratı arasında güzelimiz çevik adımlarla yürüyor ve emsalsiz tebessümü ile halkı selamlıyordu. Yürüdü ve kendisi için yapılan tahta çıkıp oturdu…”

Kraliçe Kupası Hatırası (18 Kasım 1932)

Kraliçe Kupası Hatırası (18 Kasım 1932)

Kraliçe Kupası maçı ancak o zaman başladı. Devre karşılıklı gollerle 1-1 berabere bitti.  Bakın devre arasında ne olmuş:

Devre arasında İhtiyar ve çarşaflı bir nine Keriman Hanım’ın locası önünde durdu. Elinden tuttuğu küçük torununa:

–          İşte bak. Dünya güzeli bu.

Dedikten sonra elini Keriman Hanım’a doğru uzattı ve (devam etti):

–          Sen de onun gibi güzel ol emi…

Dünya güzelinin müsabaka ve spor hakkında Türkspor mecmuasına söylediği sözler ve fotoğrafları

Dünya güzelinin müsabaka ve spor hakkında Türkspor mecmuasına söylediği sözler ve fotoğrafları

İzmirspor ikinci devrede tıpkı güzelimiz kadar güzel iki gol daha yaptı. İzmirsporlu futbolcular müsabakanın sonunda locaya geldiler. Dünya Güzelimiz çevik hareketle kupanın olduğu locaya gitti ve masanın üzerine sıçrayarak bir elinde kupa olduğu halde, İzmirspor Kaptanı Nazmi Bey’e o tatlı sesi ile:

–          Güzel oynadınız tebrik ederim.

Dedi ve kupayı takdim etti.

Memleket futbolunun eski, sararmış yapraklarını çevirdikçe, içinden tatlı tebessümler, güzel sözler ve ince dokunuşlar çıkıyor. Biz araştırmaya devam edeceğiz. Bakalım daha hangi güzelliklere tesadüf edeceğiz…

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>