Gece Maçları

• 21 Haziran 2014 • Arşiv, Dönem, Eski, Kulüp, Matbuat, Seçilenler, Yevm-i GazeteYorumlar (0)502

İstanbul’un Güzel Renkleri

İstanbul’un geniş mozaiği içinde Rum ve Ermeni cemaatlerinin kulüpleri Pera ve Şişli; ilk defa oynanan gece maçlarının sonuncusunda 16 Eylül 939 tarihinde karşılaştı. Kalabalık taraftarları önünde cereyan eden müsabaka 2-2 berabere bitti.

O zamanki İstanbul yedi milletten yedi lisanın konuşulduğu, şimdikine hiç de benzemeyen bir zenginliğin güzelliğini yaşıyordu. O güzellik içinde Rumlar, Ermeniler ve Museviler sporda son derece ileri idiler. 1904 senesinde İstanbul’un ilk liginde dahi iki Rum kulübü boy göstermişti. Sayıları yüz binleri bulan nüfusları, muazzam kültürleri ile Türkiye’nin kültür harmanının tuzu biberiydi Onlar…

Özellikle eski pay-i taht İstanbul bu zenginlikten en çok payını alan bir şehir olarak 1920’li senelerde (işgal altında) bir olimpiyat bile düzenlemişti.

Memleketin ilk gece müsabakalarında karşılaşan bütün Rum ve Ermeni oyuncularla birlikte o maçı büyük bir muvaffakiyetle yöneten hakemin ruhu şad olsun efendim.

Gece müsabakaları haberi (Akşam)

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>