“Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler…”

• 29 Mayıs 2014 • Dönem, Eski, Futbolcu, Futbolist, Genel, İstanbul Ligi, Kulüp, Lig, Matbuat, Mecmua, Milli Küme, SeçilenlerYorumlar (0)956

Fenerbahçe Marşını hepimiz biliriz. Belki de kulüplerimiz içinde herkesin bildiği en meşhur marş bu marştır.

Fenerbahçe Marşı halen Fenerbahçe Stadyumu’nda maç başlamadan önce çalıyor ve taraftar da bu hoş melodiyi hep bir ağızdan coşkuyla söylüyor.

Marşın bir yerinde, zannediyorum ikinci kısmında şöyle diyor:

“… Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler

Hala sevilen birer abidedirler…”

İşte burada adı geçen dört futbolcu (kanımca en az bu dört oyuncu kadar efsane olmayı hak etmiş pek çok oyuncu da var mesela Zeki Rıza Sporel, mesela Alaaddin Baydar daha da sayılabilir) içinde belki de Fenerbahçelilerin en az tanıdığı, en meşhuru ve en kadimi. Yani Büyük Fikret Arıcan.

Yayın hayatına 1937 senesi Haziranında başlayan çiçeği burnunda spor mecmuası Kırmızı Beyaz da benimle aynı fikirde olacak ki (elbette henüz Can, Lefter ve Cihat ortalarda yok) bu büyük futbolcunun tam boy bir fotoğrafını ilk sayısının kapağına koymuş.

Fenerbahçe’ye çok faydalı olmuş, sarı lacivertli tarihin en mühim figürlerinden olan bu değerli insanı saygı ve hürmetle anıyor ve marşın o bölümünü yeniden söylemek istiyorum:

“… Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler

Hala sevilen birer abidedirler…”

Kırmızı Beyaz Mecmuası ilk sayısının kapağı. Kapağı Büyük Fikret süslüyor.

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>