Çelebizade Said Tevfik Bey

• 25 Şubat 2014 • Dönem, Eski, Matbuat, Mecmua, Spor ÂlemiYorumlar (0)1185

Teyzeciğime
Fotoğrafın üzerine el yazısı ile “teyzeciğime, 9 Mart 338 (9 Mart 1922) Çelebizade Sait Tevfik” yazmış…Çelebizade Sait Tevfik Bey; 

Memleketin en uzun soluklu spor dergisini (Spor Âlemi) çıkardı. (1919 – 1931) [929’dan sonra düzenli değil]

At ve köpek yarışları yapılan Topçu Kışlası’nın işletmesini alıp burayı bir stadyum haline getirdi.

Yazdığı makalelelerle Galatasaray – Fenerbahçe arasındaki rekabetin dozunu arttırdı. Galatasaraylılar’ın Türkiye İdman Mecmuası ve Şa Şa Şa mecmualarını çıkarartması onun “Fenerbahçeli” makaleleri yüzündendir.

Sayesinde sporda ilk “matbuat savaşları” başlamıştır. (Spor matbuatı gelişiminde önemli bir hisseye sahiptir).1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunlarını Paris ve Amsterdam’da yerinde izledi, muhabir gönderdi (Burhanettin Felek Bey)

Bütün Avrupa ve Cenubi Amerika’da neşr edilen spor mecmualarına abone olup garptan ve Cenubi Amerika’dan haberler yayımladı.

Dergicilikten sonra futbol maçı sunuculuğu da yaptı. Radyoda ilk maçı yanılmıyorsam o anlattı.

Sadece futbola değil, Taksim Stadyumu’nda yaptığı düzenlemeler ve tesviye ile atletizm ve boks sporlarının da gelişimine büyük katkıda bulundu.

Eğer futbol ve spor tarihimiz ile ilgili biraz bilgi sahibi olduysak, bunda onun hissesi çok çok büyüktür.

Nur içinde yat, Çelebizade Sad Tevfik Bey; sana çok şey borçluyuz.

 
 
Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>