Atatürk Kupaları

• 1 Temmuz 2014 • Arşiv, Dönem, Eski, Kulüp, Kupa, Romantik, SeçilenlerComments (5)1379

Memleketimizde resmi, gayri resmi çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından hemen bütün spor dallarında düzenlenen Atatürk Kupası organizasyonlarını araştırmaya kalkarsanız içinden çıkamazsınız. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının hiçbir denetlemeden veya ön elemeden geçmeden yüzlerce yarışmaya verilmesini, bir nevi Atatürk Kupası enflasyonu yaratılmasını doğrusu yadırgıyorum. Bu fazlalık hem Atatürk Kupası isminin değerini erozyona uğratıyor, hem de bizleri bu güzel isme yabancılaştırıyor kanaatindeyim.
Zamanı gelince her birini tafsilatlı bir biçimde yazacağımız bu büyük kupaların `yalnızca ehemmiyet addedilenleri yazıyoruz’ ilki, Gazi Hazretleri henüz hayatta iken tertip edilmişti. 1928 senesinde Tayyare Cemiyeti tarafından yaptırılan çeşitli ebatta üç Gazi Büstü içinGalatasaray ve Fenerbahçe’nin birinci, üçüncü ve dördüncü takımları karşılaşmıştı.
İkinci turnuva ise 1955’de Türkiye’nin o dönem için oldukça mühim bir sivil toplum kuruluşu olanMilli Türk Talebe Birliği Federasyonu tarafından düzenlenmişti. Bu büyük turnuvayaGalatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Adalet ve Vefa iştirak etmişti.
Milli Mücadele’nin mimarı için tertip edilen turnuvaların üçüncüsü iki sene sonra yine talebe cemiyeti tarafından düzenleniyor ve bu sefer Fenerbahçe, Vefa, İstanbulspor ve Beykoz katılıyordu.
Milli Türk Talebe Birliği ve Adnan Menderes Hükümeti arasında gerginliğe yol açan bu turnuvalara zorunlu olarak ara veriliyor, 27 Mayıs darbesinden sonra bu sefer Cumhuriyet Halk Partisi‘nin kırkıncı sene-i devriyesi münasebetiyle birçok şehrimizde Atatürk Kupası namı altında futbol turnuvaları tertip ediliyordu. Bunlardan en önemlisi İstanbul’un üç kadim takımı arasında yapılanıydı. 1963 senesinde yapılan bu turnuvaya dördüncü turnuva demek yanlış olmaz sanıyorum.
1998 senesine gelinceye değin kayda değer bir yarışmaya rastlamıyoruz. Mezkûr sene ise ilk defaTürkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen bir Atatürk Kupası var. Geçmiş senenin Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Kupası sahipleri Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı karşı karşıya getiren bir kupa?Tam süreklilik arz edecekken ertesi sene memleketimizi yasa boğan Marmara Depremi dolayısıyla iptal edilen kupa, daha ertesi sene ise Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Kupası yarışmalarının kaldırılması nedeniyle statü değiştirmek zorunda kalıyordu.
İki bin senesi kasımının birinci günü Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda bu sefer, Türkiye lig ve kupa şampiyonu Galatasaray ile lig ikincisi ve kupa finalisti Beşiktaş Atatürk Kupası için karşılaşıyorlar ve güzel bir oyunun ardından rakibini 2-1 mağlup eden siyah beyazlı takım kupanın şimdilik kaydıyla son sahibi oluyordu.
Atatürk Kupasını kazanan Adalet takımı
Pin It

İlgili Yazılar

5 Responses to Atatürk Kupaları

 1. Erol topayan diyor ki:

  Daha net resimler varmı varsa çok memnun oluruz

 2. Erol topayan diyor ki:

  Erol topayan 1954 1955 sezonugol kıralığın da lefter le 2. Tamamlamıştır

 3. Erol topayan diyor ki:

  Ayrıca dünya 3. Sü genç milli takım kaptanıdır 1953 1954

 4. Erol topayan diyor ki:

  İlginize teşekkürler

 5. Mehmet Yüce diyor ki:

  Erol Bey Adalet ile ilgili başka görseller arayacağım. Bulursam yayınlarım. İlginiz için çok teşekkür ederim.
  Sevgiler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>