Ankaragücü – Gençlerbirliği Derbilerinden

• 26 Şubat 2014 • Ankara Ligi, Dönem, Eski, LigYorumlar (0)404

Tarihin en eski Ankaragücü – Gençlerbirliği Derbilerinden

(17 Nisan 1925)

Turan Sanatkâran – Gençlerbirliği
Bugün hava çok güzel. Kızgın bir güneş bütün etrafı dağlıyor. Bu zamanlarda Ankara’da ender tesadüf edilir bir gün. Maçların başlamasına vakit geliyordu.

Her Turanlının ağzında bugün Gençleri büyük bir farkla mağlup etmek, bilakis Gençlerin ağzında da bu sözlerin hilafına güzel bir oyunla bütün bu nazariyeleri alt üst etmekti.

Saat bir, sahaya geldiğimde Gençlerbirliği’nin o pek genç, çevik, gürbüz oyuncuları soyunmuşlar, kalecilerine şut çekiyorlardı. Daha Turanlılardan iz yok. Yarım saat sonra Turanlılar da birer ikişer gelmeye başladılar. Galiba geçen haftanın tesiri olacak ki, birer ikişer geliyorlardı. Artık meyan-ı vakit de gelmişti. Hakem İbrahim Turgut Bey düdüğü çaldığı vakit takımlar şöyle idi…

Turan: Muharrem, Nesim, Hacı Hüseyin, İbrahim, Bilal, Şakir, Adil, Hidayet, Vecihi, Nihat, Hıdır.

Gençlerbirliği ise her zamanki takımı ile: Kenan, Canan, Said, Asım, Halid, Cemil, Macit, Kemal, Tevfik, Namık, Nusret. 

İlk hücum Gençler’den oldu. Fakat Turan’ın kıymetli müdafi Nesim Bey kolaylıkla iade etti. On dakika kadar Turan’ın hücumuyla geçti. Bundan sonra Gençler açılmaya ve güzel, muntazam bir oyun, 

Turan kalesinden ayrılmamaya başladı. Ve Gençlerin hakimiyeti arasında birinci haftaym (half time) hitama erdi.

İkinci haftaym ise yine Gençlerin hakimiyeti ile geçer iken, oyunun sonlarına doğru on beş dakika kala santrahaf Celal Bey şandelle ilk golü yaptı. Bu hiç umulmadık gol Gençleri gayrete getirdi. Fakat on dakika sonra yine müdafaaları vasıtasıyla ikinci golü Turanlılar yaptılar. Beş dakika sonra da oyun hitama erdi.

Bugün Gençler cidden ümidin fevkinde bir oyun oynadılar, hakikaten genç ve kıymetli oyuncu olduklarını ve hazirunun (orada bulunanlar) şiddetli takdirkar alkışlarına mazhar oldular. Bugün az kalsın Ankara’nın 340 şampiyonunu mağlup ediyorlardı. Tam manasıyla o iki kıymetli gol Turan’ın derdine deva oldu. Gençler müdafası canla başla çalıştı. Bilhassa Canan, Halid Beyler her yere koştular, yetiştiler ve çok şahane oynadılar. Kalecileri Kenan Bey ise ümidin fevkinde güzel oynadı. Heyet-i Umumiyesi ile takım güzeldi. 

Turan’dan ise müdafi Nesim, muhacim Hidayet, Vecihi Beyler kıymetdar oyuncu olduklarını ispat ettiler. Turanlılar fevkalade idi.

Fotoğrafta 1928 senesi Ankara Gençlerbirliği futbol birinci takımı görülüyor.

1928 senesi Ankara Gençlerbirliği futbol birinci takımı

1928 senesi Ankara Gençlerbirliği futbol birinci takımı

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>