Alsancak’ın Sakini Çıkıyor!

• 21 Nisan 2014 • Arşiv, Kadim, Kulüp, Matbuat, SeçilenlerYorumlar (0)615

Dokuz Eylül Üniversitesi akademik uzmanlarından Orhan Berent 100. yılında Altay’ın geçmişini kaleme aldığı “Bir Alsancak Sakini Altay” adlı kitabı ile temas ediyor.
“Büyük” Altay’ın 100. yılında yaşadığı heyecanı Alsancak sakinlerinin kalbinden akan bir mazi arayışıyla geçmişe olan özlemin hikayesini resmetmeye çalışmış Orhan Berent. Doğma Büyüme Alsancaklı olduğunu ve babasının arkadaşları arasında Esin Özgener, Zorlu ailesi gibi Altay’ın önde gelen simalarının bulunması nedeniyle Altaylı oluş sürecinin hızlandığını belirten Berent, “Şimdiki durumdan ayrıydı, öyle holiganlık yoktu! O zamanlar maça gittiğin zaman Altay yenilecek diye bir şey düşünmezdik. Beraberliğe bile uzun uzun üzülürdük. Üç İstanbul takımıyla oynadığı maçlarda bile beraberliği düşünmezdik. İyi bir takımımız olmakla beraber kadroya tanış olma durumu söz konusuydu. Formayı bir giyen 7-8 sene bırakmazdı. Kaleci Tanzer’di, sol bek Zinnur Abi idi, sağ bek Sebahattin geldi, Erol Togay, Zagor Zafer geldi. Erol Togay’ın da sonu huzurevinde ölmek oldu ne yazık ki. Miço Mustafa vardı. Sol açık Mustafa Denizli’ydi. Adam kornerden gol atardı. Korner kazandığımızda penaltı kazanmış gibi sevinirdik. Benim idolüm de Göztepeli kaleci Ali idi mesela, uzun boylu heybetli. Ben Göztepe’nin efsane kadrosunun son yıllarına yetiştim” diye konuştu.


30’lu yıllar önemli

Kitabının hamaset üzerine olmadığını ve İzmir’den başlayarak Altay’ın nasıl bir patron takım olduğunu karşılaşmalı bir tarih yazarak ele aldığını ifade eden Berent, “Taraftar yoğunluğu ile ilgili istatistiksel bir çalışma değil ama taraftarın kafasındaki o şehir tahayyülünü imgelemini ortaya çıkardım. Semtlere göre taraftar nedir, ne ister onları ortaya çıkardım. Bu açıdan oldukça değişik bir Altay tarihi yazdığımı düşünüyorum. Özellikle 30’lu ve 40’lı yılları iyi yansıttığımı düşünüyorum. Vahap Özaltay’ların hayat hikayesini okudukça daha da bağlanıyorsunuz camianıza. Benim yazdığım resmi tarih olmayacak öyle hamaset olmayacak, 1930’lara ayrı bir önem verdim. Çok değişik hikayelere rastladım” ifade kullandı.


100. yılda çıkacak

Spor yazarı Tanıl Bora’nın kitap için “Alsancak’ın Sakini Altay” ismini uygun gördüğünü ifade eden Berent, kitabın Nisan ayı içerisinde çıkacağının müjdesini ise şu şekilde verdi: “İletişim yayınevinden çıkacak. Nisan’da çıkacağını düşünüyorum. 2014’te çıkacak yani. 315 sayfa olacak. 1000 sayfa civarında yazsam da hiç bilmeyen birisine de Altay’ı anlatacağın için sıkıcı olabilir dedim ve 315 sayfaya indirgedim”
http://orhanberent.blogspot.com.tr/
Orhan Berent'in kitabının kapağı

Orhan Berent’in kitabının kapağı

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>