Adana Demirspor’un 1977-78 Sezonu

• 9 Nisan 2014 • Arşiv, Dönem, Futbolcu, Futbolist, Kulüp, Kupa, Matbuat, Mecmua, Romantik, Seçilenler, Türkiye Kupası, Ulusal LigYorumlar (0)1588

1977 – 78, Adana Demirspor taraftarı için çok keyifli anların yaşandığı bir sezon olarak tarihe geçti.

Lige 3-2’lik Altay mağlubiyeti ile başlamalarına rağmen üçüncü haftada İstanbul’un meşhurlarından Beşiktaş’ı 3-0 ile bozguna uğratınca, son derece renkli ve heyecanlı bir sezon daha en baştan müjdelenmiş oluyordu.

Adana Demirspor, Ankaragücü ile Çeyrek Final oynamadan evvel (1978)

Adana Demirspor, Ankaragücü ile Çeyrek Final oynamadan evvel (1978)

Zonguldak’ta alınan dört gollü yıkıcı mağlubiyet bir hafta sonra Anadolu Yıldızı Eskişehir önünde alınan 3-1’lik yengi ile balansa getiriliyor, taraftara adeta “bu sene çok değişik olacak” mesajı veriliyordu.

Türkiye kupası final maçlarının ikincisinden evvel Adana stadında... (Mayıs 1978)

Türkiye kupası final maçlarının ikincisinden evvel Adana stadında… (Mayıs 1978)

Trabzon, Fenerbahçe maçlarının kötü oyun ve farklı skorlarla kaybedilmesi yetmezmiş gibi, Ankaragücü karşısında alınan üç gollü mağlubiyet tam ümitleri tüketirken, imdada Galatasaray galibiyeti yetişiyordu. Türkiye Kupası ilk turunda da Tekirdağspor’u elemek işin tuzu biberi oluyordu.

Trabzonspor ile oynanan final maçından bir enstantane (Adana Şehir Stadı 24 Mayıs 1978)

Trabzonspor ile oynanan final maçından bir enstantane (Adana Şehir Stadı 24 Mayıs 1978)

Ligde Galatasaray önünde alınan galibiyetten sonra kör topal yürüyen Demirsporlular, kupada önce penaltılarla Eskişehirspor’u sonra da güçlü Ankaragücü’nü saf dışı bırakarak yarı finale kadar yükseliyor, o güzel taraftarını mutlu ediyordu.

Adana Demirspor 1977-78

Adana Demirspor 1977-78

Yarı finalde de Kayserispor’u eleyen Adana Demirspor; finalde dönemin en güçlü takımlarından Trabzonspor’un karşısına dikiliyordu. Finalde Trabzon’da alınan 3-0’lık net mağlubiyet kupa umutlarını bir başka bahara taşısa da, Demirspor o sezon aldığı sıradışı sonuçlar ve kupa finali heyecanı ile taraftarın gönlünde hak ettiği mevkiyi alıyordu.

Demirspor'un milli kalecisi Eser Özaltındere (1977-78)

Demirspor’un milli kalecisi Eser Özaltındere (1977-78)

Demirspor’u yeniden en üst ligde görmek en büyük temennimizdir…

 

 

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>