بشكطاش ژ ق ۱٩۰۳ (Beşiktaş J K 1903)

• 12 Ekim 2014 • Arşiv, Dönem, Kadim, Kulüp, Matbuat, Seçilenler, Yevm-i GazeteYorumlar (0)2321

Beşiktaş’ın Eski Harfli Logosu

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne ait olduğu iddia edilen logodaki “Beşiktaş” kelimesi, gerek yalın logo hali ile gerek baskılı t – shirt lerde “çok kötü bir surette” yazılmıştır.

Beşiktaş' ait olduğu iddia edilen logo

Beşiktaş’ ait olduğu iddia edilen logo

 

Sevgili Hocam Mehmet Kanar ile Logo üzerinde yaptığımız teşrik-i mesaide “istifli sülüs” formunda yazılmaya çalışılmış Beşiktaş kelimesini okumaya çalıştığımızda en sağda bulunması gereken “be” harfinin “çok çok iyi niyetle” “mim” trak bir harften devşirilebileceği konusunda hemfikir olduk. Sanki en baştaki harf “be” değil de daha çok “nun” harfine benziyor.

Ayrıca sondaki “şın” da çok belirgin değil. onda da bir “nun” havası var…

Logonun sağ ve sol taraflarında bulunan harflere baktığımızda ise Pek Kıymetli Yücel Demirel Hocamın bir sözü aklıma geldi: “Harf harfe benzer!”.. Bu sebeple peltek se harfine benzeyen sağdaki harfi “j” olarak kabul edebiliriz. Bu harfi bazı yerlerde spor’un “se” si gibi görenler var lâkin spor eski harflerle “peltek se” ile değil “sin” ile yazılır.

Soldaki “kaf” harfinde ise nihayet bir sorun gözükmüyor.

Feda yazılı T-Shirt (Beşiktaş yazısı yine hatalı ve kulüp kuruluş tarihi 1906)

Feda yazılı T-Shirt (Beşiktaş yazısı yine hatalı ve kulüp kuruluş tarihi 1906)

Bu yazı bir logo üzerinde olmasa ve okuyanlar “Beşiktaş” kelimesi ile ilk defa karşılaşsalar (ezberden okumasalar) bu kelimeyi şöyle okuyabilirler:

Neşiktan J K veya zorlayarak Neşiktas J K

Esas bomba ise logonun en altında bulunan tarihte. Baktığımızda ilk üç rakamda sorun yok: Yani 1 9 ve o ancak en sondaki rakam yine Yücel Hocam‘ın derslerinde dediği gibi “Nereden Bakarsan Bak” 6 (Altı) ya benziyor. Yani Beşiktaş’ın kuruluş tarihini bu logoda 1906 olarak görüyoruz.

Vallahi bu kadar zamandır Türkiye Futbol Tarihi üzerinde çalışıyorum. Beşiktaş’ın gerçek kuruluş tarihinin 1909 olduğunu biliyorum. Kulübün kuruluş tarihinin (ortak kurucuları olmasından dolayı) daha sonra Bereket Jimnastik Kulübü’nün tesis tarihi olan 1903‘e çekildiğini ve artık öyle kabul edildiğini (ettiğimizi) de biliyorum. Mamafih bu 1906 tarihine hiç rastlamadım. Logoyu tasarlayan zat-ı muhterem Beşiktaş’ın kuruluş tarihini bizden daha iyi biliyor anlaşılan…

Ayrıca logoda Türk Bayrağı ilk zamanlarda yok. O nereden çıktı? Türk Bayrağı logoya sonradan girdi. Yani logonun neresini tutarsanız elinizde kalıyor.

Peki gerçek Beşiktaş yazısı nasıl? Onu yazının başlığında yazdım. Olması gerektiği gibi 1903 tarihini de ekledim. Eski yazı okuyamayanlarımız bile rakamı ve yazıyı kıyaslayıp logodaki yazının ne kadar “okunamaz ve hatalı” olduğunu rahatlıkla görebilirler. Aşağıdaki gazete kupürünün başlığında ve en sağdaki kelimede de görebilirsiniz:

Beşiktaş İstanbul Şampiyonu Oldu! (Cumhuriyet 1924,23 Ağustos nüshası)

Beşiktaş İstanbul Şampiyonu Oldu! (Cumhuriyet 23 Ağustos 1924 nüshası)

Kıssadan hisse bu logo Beşiktaş’a yakışmıyor. Lütfen bu güzel ve kadim kulübümüz eski yazı logosunu bu işin uzmanlarına danışarak tadil etsin.

Beşiktaş J K 1903 eski harfler ile doğru bir surette aşağıdaki gibi yazılır:

Beşiktaş J K 1903

Beşiktaş J K 1903

Pin It

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>